Studie Eureopean Packaging Preferences 2020, kterou provedla nezávislá výzkumná firma Toluna, zjistila, že spotřebitelé v Evropě preferují jako obalový materiál lepenku. Porazila ostatní obalové materiály na základě různých faktorů včetně... Pokračování zde

Přední straně časopisu National Geograpic z minulého června se dostává hodně pozornosti poutavým snímkem a mrazivou otázkou - “Planeta nebo plast?”. Špičku ledovce představuje plastový sáček, který reprezentuje přibližně 9 miliard kilogramů plastů, které... Pokračování zde

další novinky

Nejlepší technickou stavbou z vlnité lepenky je Ještěd

Ostrava, 12. června 2015 - Devátý ročník celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky vyhrál student Ondřej Zavadil ze SPŠS Valašské Meziříčí, který vytvořil model z ekologického obalového materiálu na téma „Technický div České republiky“. Stavbu nazval podle předlohy „Ještěd“. Autor nejlepšího projektu získá ceny v hodnotě 20 tis. Kč. 

Na druhém místě skončil tvůrce Jakub Morávek ze SPŠS Havířov, Kollárova 2 se stavbou „Hráz vodní nádrže Orlík“ a bronzovou medaili získal student ze SPŠS Lipník nad Bečvou Karel Mayer se stavbou „Vodní přehrada Les Království“. Nově udělila porota Cenu za originalitu modelu, ze které se radovali studenti ze SPŠS Hradec Králové a jejich stavba „Automatické mlýny v Pardubicích“.

V soutěži se letos utkalo rekordních 26 středních stavebních škol z celé České republiky. Pořadatelem soutěže je český Svaz výrobců vlnitých lepenek, partnerem Dolní oblast Vítkovice a společnost EKO-KOM, a.s. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo životního prostředí. Finále soutěže včetně vyhlášení výsledků proběhlo v ostravském Světě techniky.

Soutěž Stavby z vlnité lepenky, která je určená pro střední školy se zaměřením na stavebnictví, proběhla již podeváté. „V letošním ročníku měla každá střední škola možnost přihlásit do soutěže až dvě stavby. V prvním kole projektu se utkalo celkem 38 modelů,“ popsal novinku zástupce Svazu výrobců vlnitých lepenek Pavel Sobol.

Vítězství a ceny dle vlastního výběru v hodnotě 20 tis. Kč si nakonec odnesl student z Valašského Meziříčí. Na druhém místě se umístil student z Havířova, který získá ceny za 10 tis. Kč. Třetí místo a 5 tis. Kč potěšilo studenta z Lipníku nad Bečvou. Poprvé také udělila porota Cenu za originalitu modelu. Diplom a dárky v hodnotě 5 tis. Kč si zasloužili studenti z Hradce Králové.

Studenti měli za úkol zpracovat model technické stavby, kterou sami považují za nejvýznamnější. Jediným omezením bylo, že k výrobě modelu museli autoři využít pouze vlnitou lepenku, tedy ekologický materiál používaný k výrobě obalů.

Finálové kolo se konalo ve Světě techniky v areálu Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Studenti si užili prohlídku Národní kulturní památky včetně Vysoké pece č. 1 s vyhlídkovou terasou ve výšce téměř 80 m. Prošli si expozice velkého Světa techniky, které hravou a interaktivní formou představují zajímavosti vědy a techniky. Na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak funguje lidské tělo, nebo se strojem času proletěli do pravěku k mamutům.

Dolní oblast Vítkovice letos otevřela nové prostory bývalého černouhelného dolu Hlubina. V rekonstruovaném objektu se nachází hudební zkušebny pro muzikanty, promítací sály, ateliéry a další unikátní prostory pro kulturní akce.

Ke stažení:

docTZ_Nejlepší technickou stavbou z vlnité lepenky je Ještěd

jpgFoto_1. místo_SPŠS Valašské Meziříčí

jpgFoto_2. místo_SPŠS Havířov

jpgFoto_3. místo_SPŠS Lipník nad Bečvou

jpgFoto_Cena za originalitu_SPŠS Hradec Králové

 

© 2013 svvl.cz | Všechna práva vyhrazena