Studie Eureopean Packaging Preferences 2020, kterou provedla nezávislá výzkumná firma Toluna, zjistila, že spotřebitelé v Evropě preferují jako obalový materiál lepenku. Porazila ostatní obalové materiály na základě různých faktorů včetně... Pokračování zde

Přední straně časopisu National Geograpic z minulého června se dostává hodně pozornosti poutavým snímkem a mrazivou otázkou - “Planeta nebo plast?”. Špičku ledovce představuje plastový sáček, který reprezentuje přibližně 9 miliard kilogramů plastů, které... Pokračování zde

další novinky

Spotřeba obalů z vlnité lepenky v roce 2019 stabilní

Praha, 31.3.2020 – Čeští výrobci vlnité lepenky dodali v roce 2019 v množství 1,1 miliardy m2 prakticky stejný objem obalů a jiných výrobků z vlnité lepenky jako v předchozím roce. Negativní trend prvního půlroku se podařilo zvrátit v druhé polovině roku. Oslabující ekonomický růst v celé Evropě však ovlivnil i odbyt obalů.

Jeden z aspektů rostoucí potřeby obalů z vlnité lepenky spočívá v elektronickém obchodování (e-commerce), které zahrnuje stále více oblastí. Naopak, automobilový průmysl zaznamenal pokles odbytu. Třetina vyrobené vlnité lepenky byla exportována, především do sousedních zemí.

Pozitivní je stoupající poptávka po ekologických obalech s nízkými dopady na životní prostředí. Z diskuze o omezení plastů profitují alternativní obalová řešení z vlnité lepenky. „Víc než 80 procent všech obalů z vlnité lepenky se vyrábí z recyklovaného papíru. Co se týká zbývajících 20 procent obalů, ty jsou vyráběny z celulózy, která pochází výhradně z obnovitelných zdrojů. Za strom, který poslouží k výrobě celulózy a papíru, je zasazen minimálně jeden nový strom", vysvětluje Walo Hinterberger, předseda SVVL.

V průběhu roku podstatně klesly ceny sběrového papíru a v nejnižších kvalitách se blížily nule. Nízké ceny sběrového papíru mají vliv na rozsah sběru a třídění a tím je ovlivňována nabídka sběrového papíru pro recyklaci. Je proto správné, že EKO-KOM obcím a odpadovým firmám provozujícím infrastrukturu v oblasti sběru a třídění, zvýšil podporu pro třídění sběrového papíru. Nízké ceny sběrového papíru souvisí s tím, že na jednu stranu je vlivem kůrovce na trhu příliš mnoho levného dřeva, což sráží ceny dřeva pro výrobu primárních vláken z celulózy a v důsledku toho i ceny sběrového papíru. „Hlavní příčinou převisu nabídky sběrového papíru je politika Číny, která jako velký odběratel sběrového papíru omezila import a soustředí se na zvýšení sběru ve vlastní zemi. Oproti 28 mil. tun sběrového papíru v roce 2017, importovala Čína v roce 2019 již jen 8 mil. tun. Silný přebytek sběrového papíru v Evropě, ale i v Americe, způsobil rapidní a radikální pokles cen“, říká předseda SVVL a dodává, že předpověď dalšího vývoje není s ohledem na aktuální situaci možná.

Obaly, nejen z lepenek, jsou kritickou součástí pro zajištění dodávek potravin, léčiv a hygienického zboží. Proto hraje průmysl výroby obalů v současné době koronavirové krize klíčovou roli.  Zatím pracují všichni členové SVVL na plný výkon. Aby tomu tak bylo i nadále, je nezbytně nutné, aby hranice zůstaly otevřené pro zahraniční dodávky surovin a také, aby sběr a třídění papíru pro recyklaci, který je základem pro výrobu nového papíru, pokračoval bez omezení.  Zahraniční pracovníci zajišťující servis výrobních zařízení by měli mít v případě poruch vstup do ČR povolen, aby nedošlo k přerušení výroby obalů.

O Svazu výrobců vlnitých lepenek: Svaz výrobců vlnitých lepenek je oborovým sdružením, jehož členy je 5 významných výrobců vlnité lepenky působících na území České republiky. Členové SVVL úzce spolupracují v oblasti propagace vlnité lepenky a podpoře pozitivního vnímání nejen materiálu, ale i celého oboru. Svaz a je členem mezinárodní organizace FEFCO.

V případě dotazů prosím kontaktujte:

Walo Hinterberger, předseda SVVL, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., m: +420 602 723 231

Tisková zpráva ke stažení

 

 

 

© 2013 svvl.cz | Všechna práva vyhrazena