Vítězem superfinálového kola mezinárodní soutěže HSF System Modelium a ceny v hodnotě 25 000 Kč je SPŠS Havířov. Druhé mís

to získala SPŠ stavebná a geodetická Košice a bronzový stupínek obsadila OSŠP a mediální tvorby Kolín s.r.o. Cenu veřejnosti obdržela SOŠ technická Námestovo. Do 15. ročníku soutěže ve stavbě modelů z vlnité lepenky na téma „Nejvyšší mrakodrap Evropy“ se přihlásilo celkem 49 týmů ze 34 středních škol z Česka a Slovenska.

Do superfinálového kola mezinárodní soutěže HSF System Modelium se probojovala nejlepší česko-slovenská osmička ve složení SŠ polytechnická Brno, SPŠS Havířov, OSŠP Kolín, SPŠS Pardubice, SPŠ stavebná a geodetická Košice, SOŠ technická Námestovo, SPŠS Nitra, SPŠS Žilina.

„Nastupující stavařská generace předvedla osvěžující a kreativní tvůrčí nápady, které jsou příslibem, že budoucnost českého a slovenského stavebnictví je v těch správných rukou. Prostřednictvím soutěže se snažíme prohlubovat pozitivní vztah mladých lidí ke stavebnímu řemeslu a když se podíváme na všechny superfinálové modely, tak naše soutěž tuto hlavní myšlenku bezezbytku naplňuje,“ uvedl Tomáš Kosa, ředitel a místopředseda představenstva stavební skupiny HSF System, která je pořadatelem a generálním partnerem soutěže.

Superfinálové kolo ovládla a první místo v 15. ročníku mezinárodní soutěže HSF System Modelium získala SPŠS Havířov. Za prvenství si odnesla jako první v historii této soutěže speciální Putovní pohár HSF System Modelium a cenu v hodnotě 25 000 Kč. Na druhém místě oceněném částkou 15 000 Kč skončila SPŠ stavebná a geodetická Košice. Bronzový úspěch a 10 000 Kč pak putuje do OSŠP a mediální tvorby Kolín s.r.o. Cenu veřejnosti a 5 000 Kč obdržela SOŠ technická Námestovo.

V letošním ročníku mezinárodní soutěže české a slovenské týmy tvořily originální stavbu z vlnité lepenky na téma: „Nejvyšší mrakodrap Evropy.“ Mezinárodní superfinále proběhlo 20. června v ostravských Dolních Vítkovicích (Kavárna U6). Všechny superfinálové modely (doplněné o čtyři další modely z národních finálových kol) může veřejnost obdivovat v rámci nové expozice Malého světa techniky. Výstava nejlepších staveb ze soutěže HSF System Modelium 2023 tam bude k vidění od 23. června až do 3. září 2023.

Pořadatelem a generálním partnerem soutěže je stavební skupina HSF System. Hlavním partnerem soutěže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerem je český Svaz výrobců vlnitých lepenek.