Leden 2021 – Obalový materiál na bázi dřevěných vláken – papír, lepenku a skládačky – lze podle nejnovějšího nezávislého výzkumu recyklovat více než 25krát s malou nebo žádnou ztrátou integrity materiálu. Ve studii z roku 2021, kterou provedla Technická Univerzita ve Štýrském Hradci v Rakousku pro Svaz Pro-Karton, byl skládačkový karton několikrát recyklovaný, aby se zjistilo, zda a jaké účinky lze očekávat na mechanické vlastnosti materiálu, včetně jeho pevnosti a odolnosti proti tlaku. “V této studii nebylo možné prokázat žádný negativní vliv na příslušné mechanické vlastnosti. Bobtnající kapacita vlákna také nevykazovala žádný negativní trend, “uvádí univerzita.

Winfried Mühling, generální ředitel evropské asociace výrobců kartonů a skládaček Pro Carton se sídlem v Curychu, zdůraznil: “Výsledky rozhodujícím způsobem vyvracejí rozšířený mýtus, že obaly vyrobené z dřevních vláken lze recyklovat pouze čtyřikrát až sedmkrát, než ztratí svou integritu. Dokazují, že dřevní vlákna používaná pro výrobu papíru a lepenky jsou mnohem odolnější, než se dříve předpokládalo.” „Rene Eckhart, vedoucí vědecký pracovník TU Graz a vedoucí studie, se domnívá, že limit pro recyklaci papíru, kartonu a lepenky je dán spíše procesem přípravy zásob a dosaženou mírou sběru a recyklace,” dodal Mühling.

Studie TU Graz zdůrazňuje důležitý přínos kartonu pro oběhové hospodářství a jeho roli při zlepšování udržitelnosti firem a značek. Současná míra recyklace papírových a lepenkových obalů v Evropě je přibližně 84,2 % a evropský kartonážní průmysl si stanovil cíl zvýšit ji do roku 2030 na 90 %. Karton je také biologicky rozložitelný, což je proces běžně označovaný jako “organická recyklace”.

Celou zprávu naleznete zde:

http://www.procarton.com/recyclability-of-cartonboard-and-cartons-25-loops-study/